O Maci

Gazetka Mać Pariadka była próbą reagowania wolnościowców na przemiany lat ’90. Działo się, a niewielkie środowisko osób niepodpiętych pod żadną grupę interesów musiało jakoś poradzić sobie z faktem, że właśnie rozpływa się miraż społeczeństwa solidarnego, że real-liberalizm zastępuje real-socjalizm, że ludzie kupują kolejny kit, i o dziwo, robią to często dobrowolnie.

Mać była pomysłem na schron, na zaczarowanie własnej przestrzeni, gdzie nie dominowało żadne ideollo, ani interes koterii, gdzie można się było poczuć dobrze.

Jednak długo udawać się nie da. Gadanie i pisanie o alternatywie nie jest nią samą. Z jednej strony byliśmy zanurzeni w swojej wolnościowej bajce z drugiej, musieliśmy stawiać czoła codziennemu życiu. Nie udało się stworzyć spółdzielni, kolektywu, który oparty na zasadach, które tak nam się podobały, dałby nam i naszym rodzinom chleb. Smutne to, ale wciąż prawdzie: mówić czy pisać o „nowym” dużo łatwiej niż te „nowe” urzeczywistniać. Rozeszliśmy się.

Minęło trochę czasu. Chleb mamy – czasem więcej, czasem mniej.

No i mamy 2016. Rok, w którym królem naszego kraju zostanie Jezus Chrystus. Tak, ludzie zaczęli wykonywać jakieś ruchy, i być może komuś się wydaję, że jest to sposób na zmianę „wychodkowej atmosfery” panującej od lat w naszym kraju. My jednak ciągle do końca nie wiemy, czy to, co się dookoła dzieje to poważne przedstawienie, czy jedynie teatr groteski.

Bez względu na to z jakim rodzajem spektaklu mamy do czynienia, pojawiła się wśród nas znowu potrzeba spotkania, potrzeba stworzenia miejsca, gdzie ci, co „ani z prawa ani z lewa” mogą poczuć się dobrze, u siebie. Może to chwilowe, a może nie. Zobaczymy.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s