Turecki Zahhak przeciw kurdyjskiemu Kawie – Sytuacja w Efrin (Afrin)

Od czasu, gdy nie tak dawno pisałem o okolicznościach tureckiego ataku na Efrin (po arabsku Afrin) -> Okoliczności tureckiej agresji na Efrin (Afrin) wiele się zmieniło. Miasto Efrin i kanton Efrin wpadły w ręce Turcji i dżihadystów na jej żołdzie. Setki tysięcy mieszkańców uciekły do sąsiedniego kantonu Szehba, mniejszego z dwóch kantonów regionu Efrin. Dziś będę pisał o tym co się teraz dzieje. Zacznę jednak od opowiedzenia wam pewnej legendy. Legendy o złym królu i kowalu, który go pokonał.

anna campbell
Anna Campbell. Brytyjska ochotniczka w YPJ poległa w obronie Efrin.

Dawno temu w Mezopotamii panował okrutny król. Jego imię przetrwało w legendach jako Zahhak, lub Dehak. Zahakka wybrał zły duch Aryman na swoje narzędzie. Aryman przybrał postać kucharza i przybywszy na zamek zaczął serwować Zahhakowi wyszukane potrawy. Król tak w nich zasmakował, że postawił nagrodzić kucharza, ten poprosił, aby w nagrodę mógł ucałować ramiona władcy. Gdy tylko to uczynił, zniknął a w miejscach pocałunków wyrosły Zahhakowi dwa węże. Gadów nie dało się usunąć, a ich obecność sprawiała królowi wielkie cierpienie.

Aryman przybrał wtedy postać lekarza i powiedział Zahhakowi, że aby uśmierzyć ból musi codziennie karmić węże mózgami dzieci. I tak się stało, a zastraszeni poddani nie śmieli się zbuntować przeciw rozkazom.  Jednym z nich był kowal o imieniu Kawa. On i jego żona stracili już z rozkazu okrutnego władcy wszystkie dzieci, oprócz najmłodszej córki. Kiedy przyszedł rozkaz aby i ją wydać na śmierć, Kawa postanowił się sprzeciwić. Ukrył córkę, a wężom Zahhaka podsunął mózg owcy. Te dały się nabrać.

Kiedy pozostali mieszkańcy o tym usłyszeli także zaczęli podsuwać Zahhakowi mózgi owiec, a ocalone dzieci wysłali w niedostępne góry. Dzieci dorastały tam wolne, a kowal Kawa kuł dla nich broń i pancerze. Kiedy dzieci dorosły, ruszyły z gór na zamek okrutnego króla. Ludzie z mijanych wiosek do nich dołączali, a na czele armii stanął Kawa.

Armia Kawy zdobyła zamek. Kawa zmiażdżył głowę Zahhaka młotem kowalskim, a wtedy węże zdechły. Na najwyższej górze Kawa rozpalił ogień by dać znać wszystkim mieszkańcom, że czas rządów złego króla minął i nastała nowa era, a oni podchwycili ten znak i zaczęli palić własne ognie. Odtąd palą je co roku jako symbol newrozu, nowego roku.[1]

kawa
Statua Kawy w Efrin. Przed i po tureckiej inwazji.

Legenda, podobnie jak sam newroz jest wspólna dla wielu ludów regionu, zwłaszcza o indoeuropejskich korzeniach, ale szczególnie ważna dla Kurdów. Pewnie dlatego jedną z pierwszych rzeczy jaka zrobili Turcy i ich dżihadyści po zajęciu miasta Efrin było zniszczenie statuy Kawy.

Efrin zostało zajęte 18 marca. Siły Demokratycznej Federacji Północnej Syrii nie broniły miasta. Kurdowie i ich sojusznicy świetnie wiedzą z czym się wiążą walki miejskie. Doświadczyli tego broniąc Kobani, wyzwalając Manbij, czy Rakkę. Aby uniknąć strat cywilnych zdecydowano się nie walczyć w mieście, a mieszkańców wezwano do ewakuacji. Doktor Michael Wilk, niemiecki lekarz pracujący w Rożawie podaje, że wezwania do ewakuacji ogłaszano  między innymi przez głośniki minaretów.[2]

DYkWxuaWAAA6sPp
Na tym zdjęciu najeźdźców jest uchwycone wszystko: wilczy łeb – salut tureckich faszystów, tawhidy – wyciągnięte palce dżihadystów, typowy strój dżihadysty obok dostarczonych przez Turcję sortów mundurowych i perełka – pas samobójczy (u drugiego typa z lewej).

YPG/YPJ zapowiedziało jednak kontynuowanie walki w mieście na zasadach partyzanckich.[3] Już pierwszego dnia podczas plądrowania miasta na minie wyleciało  40 dżihadystów[4]. Piszę „plądrowania”, bo tym się głównie zajmują. I wcale się nie kryją. Podobnie jak z poprzednio opisywanymi przeze mnie zbrodniami na cywilach, pojawiło się mnóstwo zdjęć[5] pokazujących jak rabowane są sklepy, mieszkania prywatne, samochody, motocykle, traktory. Wszystko co się da. Oprócz sklepów monopolowych, bo te od razu podpalano.

merlin_135679764_abaebb6a-418a-4e73-845e-ae5242e045d8-superJumbo
Płonący sklep monopolowy.

Ponownie też turecka propaganda pokazuje jak jest toporna i naciągana. Turecka telewizja opublikowała wywiady z mieszkańcami Efrin, którzy nie uciekli, po czym fałszywie je przetłumaczyła. Mieszkańcy wypowiadają się przeciwko dżihadystom używającym szyldu FSA, a tłumacz tłumaczy jakoby występowali przeciwko YPG/YPJ.[6] Takie naciąganie byłoby nawet śmieszne, gdyby nie to co naprawdę mówią mieszkańcy. A mówią między innymi: „w ostatnią noc zgwałcono trzy dziewczynki w wieku 15 lat”. I nie jest to odosobniony przypadek. Jest wiele doniesień o porwaniach i gwałtach na młodych kobietach i dziewczętach.[7] Co nie powinno dziwić. Równouprawnienie kobiet w Demokratycznej Federacji Północnej Syrii  budzi nienawiść fanatyków religijnych. Zresztą sam Erdogan wypowiadał się publicznie przeciwko niemu.[8] Sytuacja kobiet w Turcji ogólnie jest zła i się pogarsza. Już w 2014 roku wg. raportu Światowego Forum Ekonomicznego na temat równości płci na 142 badane kraje, Turcja uplasowała się na 125 miejscu.[9]

SYRIA-TURKEY-CONFLICT-AFRIN
Rabunek w Efrin.

Pisałem poprzednio o innym przypadku kulawej tureckiej propagandy, kiedy to umieścili zdjęcia czworga starszych mieszkańców wioski Miska w Efrin obłożonych ładunkami wybuchowymi, rzekomo przez SDF. Tyle tylko, że przedstawiono ich najpierw w jednym pomieszczeniu, a potem (także obłożonych ładunkami) w innym. Udało się ostatnio dotrzeć do jednego z mieszkańców Miska. Nie tylko potwierdził, że w wiosce nie było sil kurdyjskich, a ta czwórka pozostała z braku możliwości ewakuacji. Okazuje się, że w wiosce pozostało pięć osób, a nie cztery. Piąta była córka jedynej kobiety występującej  w tureckich materiałach. Miała na imię Mizgin i nie wiadomo co się z nią stało.[10] Doniesienia obejmują też uprowadzenia Jazydek,[11] oraz prześladowania religijne tych Jazydów, którzy nie zdołali uciec.[12]

Na miejsce tych co zdołali, ściągani są obcy przybysze. Między innymi potwierdziły się obawy o przerzut  dżihadystów ze Wschodniej Guty. Został zawarty układ między częścią z nich a reżimem i Rosją i są „ewakuowani” właśnie do Efrin, aby wziąć udział w czystce etnicznej.[13] Bo  to właśnie ma miejsce, wg definicji ONZ „czystki etniczne oznaczają ujednolicenie obszaru etnicznie poprzez użycie siły lub zastraszanie w celu usunięcia osób z danych grup z tego obszaru”.[14]

SYRIA-TURKEY-CONFLICT-AFRIN
Łupy.

Ludność cywilna udała się do sąsiedniego kantonu Szehba. Według Jian Qadou, współprzewodniczącej kantonu, przebywa w nim prawie pół miliona uchodźców z Efrin.[15] Dane te mogą być zawyżone, tym niemniej jest ich na pewno kilkaset tysięcy. Szehba jest znacznie mniejszym kantonem od Efrin i w znacznej mierze zniszczonym podczas działań wojennych. Wszystkie domy są zatłoczone uciekinierami. Uchodźcy zmuszeni są koczować w częściowo zaminowanych budynkach[16], albo nawet pod gołym niebem.[17] Dopiero rozpoczęto budowę obozu dla nich.[18]

DY6y36tWsAAhT6s
Uchodźcy z Efrin w Szehbie.

Pomoc medyczna zapewnia między innymi ewakuowany personel szpitala w Efrin.[19] Dostawy zaopatrzenia z reszty terytorium Rożawy organizowane przez Kurdyjski Czerwony Półksiężyc są utrudniane przez reżim, przez którego terytorium muszą być przewożone.[20] Reżim broni też wstępu na swoje terytorium uchodźcom.[21]

Wrócę do tego co pisałem o Zahhaku i wyjadaniu mózgów dzieciom. Na zachodzie używamy zwrotu „pranie mózgu”. Jest to przenośnia, którą wszyscy rozumiemy. Zamiast niej moglibyśmy jednak użyć innej. Właśnie takiej o wyjadaniu mózgu.  Przypomnę jak Daesh (ISIS, czyli Państwo Islamskie) indoktrynowało dzieci. Słynne „Lwiątka Kalifatu”[22] to najbrutalniejszy przykład, zwłaszcza w odniesieniu do uprowadzonych dzieci Jazydów.

Fadi (9 lat), Hadja (11 lat) i Szadi (5 lat). Jazydzkie dzieci spędziły 2 lata w niewoli Daesh (ISIS), które zmusiło je do udziału w egzekucji grożąc wymordowaniem rodziny. Hadja ucięła człowiekowi dłoń. Fadi stopę. Najmłodszy Szadi był zmuszany do cięcia twarzy co ostatecznie spowodowało śmierć ofiary. Już po oswobodzeniu Szadi, z powodu prania mózgu przez Daesh, próbował poderżnąć gardło młodszej siostrze. Innym razem chciał podpalić namiot. Takie dzieci pilnie potrzebują terapii, ale jej w większości nie otrzymują.

DZc5U7JWAAAuP_l
Młoda uchodźczyni z Efrin w Szehbie.

Turcja robi jednak to samo. Pisałem już o indoktrynacji w szkołach i przedszkolach. Dżihad zamiast teorii ewolucji, imamowie w przedszkolach. Ostatnio głośna była sprawa z przebraną w mundur dziewczynką, którą Erdogan wysyłał na śmierć.[23] Po zajęciu Efrin okupanci otworzyli „szkołę” i pokazali propagandowe nagranie z niej. Wyszło jak cała turecka propaganda topornie i naciąganie. Dzieci niewiele, flagi tureckie (nawet nie „umiarkowanych rebeliantów”), portrety Erdogana, recytacja religijnych sloganów. Ale przede wszystkim twarze dzieci. Żadnej radości. Żadnego uśmiechu.[24] Nowe wcielenie Zahhaka na fotelu prezydenta Turcji wyciąga swe łapska po mózgi dzieci.

Paweł Ziółkowski

„Kwiat Efrin” pieśń inspirowana śmiercią Anny Campbel:

[1] https://anfenglishmobile.com/news/the-story-of-kawa-and-newroz-25623 .

[2] https://anfenglishmobile.com/rojava/doctor-michael-wilk-in-war-the-truth-dies-first-25672 .

[3] https://anfenglishmobile.com/rojava/afrin-administration-the-war-has-moved-to-another-stage-25570 .

[4] http://www.syriahr.com/en/?p=87140 .

[5] http://www.nrttv.com/Details.aspx?Jimare=98549 , https://www.sharpress.net/all-detail.aspx?Jimare=110967 , https://twitter.com/TurkeyUntold/status/977949665856491520 , https://twitter.com/TurkeyUntold/status/979378198407507969 .

[6] https://www.hawarnews.com/en/haber/new-scandal-for-turkish-media-in-afrin-h260.html , nagranie z angielskim tłumaczeniem: https://twitter.com/ClaudiaAlMinah/status/979396034383302656 .

[7] https://anfenglishmobile.com/features/dozens-of-girls-missing-in-afrin-25829 , http://jinnews.com.tr/en/ALL-NEWS/content/view/80392 , http://www.hawarnews.com/en/haber/in-afrin–demographic-change-rape-and-arrest-h393.html .

[8] http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-president-erdogan-says-gender-equality-against-nature-74726 .

[9] https://wiadomosci.wp.pl/fala-przemocy-wobec-kobiet-w-turcji-smierc-20-latki-jak-mroczny-symbol-6025260556772481a .

[10] https://twitter.com/ClaudiaAlMinah/status/977881904702771201 .

[11] https://twitter.com/TobiasHuch/status/975491469816614912 .

[12] https://www.hawarnews.com/en/haber/yezidi-genocide-by-turkish-mercenaries-in-afrin-h321.html , https://anfenglish.com/rojava/invaders-force-ezidis-to-convert-to-islam-in-afrin-25847 , http://www.syriahr.com/en/?p=88451 , http://www.hawarnews.com/en/haber/jafar-turkey-destroyed-all-yazidi-shrines-kidnapped-16-h384.htmlhttps://anfenglishmobile.com/rojava/ezidis-kidnapped-their-sacred-places-demolished-in-afrin-25894 .

[13] http://www.syriahr.com/en/?p=87774 , https://hawarnews.com/en/haber/fawza-youssef-moving-faylaq-al-rahman-to-afrin-is-genocide-against-afrin-people-h208.html , https://anfenglishmobile.com/rojava/salafists-from-east-ghouta-are-being-settled-in-afrin-25840 , http://www.syriahr.com/en/?p=88451 .

[14] https://www.phdn.org/archives/www.ess.uwe.ac.uk/comexpert/III-IV_D.htm#III.B .

[15] https://twitter.com/ICafrinresist/status/978034781228322816 .

[16] https://anfenglishmobile.com/rojava/people-of-afrin-settle-in-shehba-with-promises-of-revenge-25620 .

[17] https://anfenglishmobile.com/rojava/michael-wilk-refugees-from-afrin-are-under-extreme-conditions-25767 .

[18] https://anfenglishmobile.com/rojava/camp-being-built-in-shehba-for-displaced-people-of-afrin-25617 .

[19] https://anfenglishmobile.com/rojava/staff-of-the-avrin-hospital-continue-their-work-in-shehba-25679 .

[20] https://anfenglishmobile.com/rojava/people-of-afrin-try-to-build-a-new-life-in-shehba-25649 .

[21] http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=21399 .

[22] https://www.nytimes.com/2017/07/23/opinion/isis-children-european-union.html , https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/isis-yazidi-children-syria-iraq-starved-suicide-bombings-eat-in-paradise-a7729581.html , http://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/yazidi_boy_soldiers .

[23] https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/erdogan-do-dziecka-jak-zostaniesz-meczennikiem-uhonorujemy-cie,818363.html , http://natemat.pl/231195,premier-turcji-recep-tayyip-erdo-an-mowil-dziecku-o-meczenskiej-smierci .

[24] https://twitter.com/Mekut_Mallet/status/978371955362619392 .

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s